Grafika

Waterjet – cięcie strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody to technologia, wykorzystywana do przecinania najtwardszych materiałów takich, jak metal, szkło, kamień itp. Inna nazwa, to waterjet (co w dosłownym tłumaczeniu znaczy – strumień wody). Używa się jej w odniesieniu do technologii, jak i maszyny, która wykorzystując bardzo wysokie ciśnienie wody, tnie materiały. Sam proces cięcia wodą należy rozumieć dwojako. Można ciąć samą wodą, ale przede wszystkim w tej metodzie chodzi o to, że woda jest nośnikiem materiału ściernego, który z wyglądu przypomina piasek. Przy czym jest on twardszy od zwykłego piasku i ma ostrzejsze krawędzie. To dzięki ultra wysokiemu ciśnieniu wody, materiał ten może osiągnąć prędkość nawet do 340 m/s. I ten właśnie efekt sprawia, że wszystko, co napotka na swojej drodze, zostaje przecięte.

Cięcie szkła wodą


Cięcie strumieniem wody i garnet

Surowiec, który wykorzystywany jest w technologii cięcia strumieniem wody, to najczęściej garnet. Sam natomiast proces cięcia określa się na wiele sposobów. Spotkamy się z takimi nazwami, jak obróbka strumieniowo ścierna, wodno ścierna, czy np. hydro abrazyjna. Są one używane najczęściej w środowisku specjalistów. Powszechnie przyjęło się mówić – cięcie wodą i takim też nazewnictwem będziemy się posługiwać.

Skontaktuj się z nami

Firma Glassdex posiada odpowiednie narzędzia, by korzystać z nowoczesnej technologii cięcia strumieniem wody. Patent ten pozwala na obróbkę materiałów o grubości większej niż możliwości lasera (w tym wypadku do 25 mm), czy plazmy (do 80 mm). Jednocześnie zachowana jest wysoka precyzja cięcia, możliwość wykonania dowolnych kształtów, czy brak oddziaływania cieplnego na materiał. Skontaktuj się z nami – mailowo: biuro@glassdex.pl lub telefonicznie: 692 310 119, 691 782 056 - żeby dowiedzieć się więcej i skorzystać z naszej oferty.

Waterjet – dlaczego warto korzystać z tej technologii

Dlaczego warto korzystać z technologii cięcia strumieniem wody? Bo jest niezwykle precyzyjną techniką. Prawdę mówiąc można w niej wyciąć wszystko, bez względu na to, czy mamy do czynienia z kamieniem, gresem, czy na przykład płytkami ceramicznymi. Dlatego też waterjet wykorzystywany jest w produkcji, jak i sztuce. To znaczy, że może służyć do bardzo praktycznych realizacji, jak i artystycznych. I tak też jest używany. Można z dużą dozą odpowiedzialności powiedzieć, że cięcie strumieniem wody szczególnie w zakresie artyzmu zastępuje dzisiaj dłuto rzeźbiarza.

Waterjet – równe i gładkie krawędzie

Dzięki waterjet można produkować przedmioty dużych rozmiarów, jak i drobnych. Krawędzie zawsze będą w tej technologii równe i gładkie. Bez względu na to, czy będziemy mieli do czynienia ze wspomnianą stalą, żeliwem, metalem, tworzywem sztucznym, ceramiką, drewnem, szkłem, czy kamieniem.


Porównaj