Panele szklane do kuchni – jak je wybrać?

Panele szklane do kuchni – jak je wybrać?

Szklane panele montowane na ścianach w kuchni stają się coraz bardziej popularne. Są łatwe do utrzymania w czystości, prezentują się bardzo efektownie a ich montaż nie nastręcza specjalnych trudności. Zanim jednak zdecydujemy się na szklane panele, warto dowiedzieć na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.

 

Bezpieczeństwo

Kuchnia to miejsce, w którym przebywamy bardzo często. Ważne jest nie tylko, aby ładnie wyglądała, ale przede wszystkim by była bezpieczna. Szkło położone na kuchennych ścianach podnosi bezpieczeństwo związane z przygotowywaniem posiłków. Łatwość utrzymania w czystości to jedna z największych zalet szklanych paneli. Jednakże nie każde panele nadają się do kuchni. Są takie, które nie tylko nie zapewniają bezpieczeństwa, ale wręcz odwrotnie – mogą stanowić zagrożenie. Dlatego zanim  zamówisz panele, najpierw sprawdź dokładnie czy w tym pomieszczeniu się sprawdzą. W pierwszej kolejności musisz pamiętać, że są miejsca w kuchni, gdzie zawsze jest podwyższona temperatura. Jeśli więc planujesz ułożenie paneli na ścianie w pobliżu kuchenki lub piekarnika musisz wybrać szkło o zwiększonej odporności termicznej mechanicznej. Może to być szkło klejone (tafla składa się z kilku warstw szkła, które są sklejone specjalną folią) lub szkło hartowane, które jest otrzymywane przez obróbkę zwykłego szkła metodą termiczną. Tego rodzaju szklane panele zapewnią bezpieczeństwo i wygodę podczas codziennych czynności wykonywanych w kuchni.

Wygląd

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest odpowiedni dobór szkła ze względu na jego wygląd. Szklane panele powinny być dopasowane kolorystycznie do aranżacji wnętrza. Można wybrać szkło przezroczyste, które po zamontowaniu będzie pokazywało ścianę znajdującą się za nim. Warto na nie postawić, szczególnie wtedy, gdy ściana jest bardzo dekoracyjna albo np. znajduje się tam naturalna cegła, która przykryta szkłem wygląda bardzo ciekawie. Jeśli nie mamy zamiaru eksponować ściany wówczas można wybrać panele wykonane ze szkła matowego. Delikatny, mleczny kolor sprawia, że kuchnia staje się jaśniejsza i bardziej elegancka. Takie szyby świetnie pasują do niemal każdego pomieszczenia niezależnie od kolorystyki mebli czy ścian. Kolejną opcją jest szkło lakierowane. Decydując się na panele wykonane z tego typu szkła warto dokładnie przemyśleć wybór koloru. Obecnie można kupić szkło w szerokiej gamie barwnej, a w przypadku, gdy sklep nie ma na stanie paneli w wybranym kolorze może je dostarczyć na zamówienie. Na koniec warto wspomnieć również o szklanych panelach, na których umieszczane są cyfrowe nadruki. Mogą to być fotografie lub rysunki. Tego rodzaju panele sprawiają, że kuchnia staje się jedyna w swoim rodzaju.

Montaż

Wybierając panele szklane do swojego mieszkania należy zwrócić uwagę także na ich montaż. Bardzo ważne jest to, że robione są one na wymiar. Dlatego warto zadbać, by to specjalista zrobił dokładne pomiary. Trzeba też pamiętać, że w panelach muszą być wykonane otwory na gniazdka elektryczne. Warto wiedzieć także w jaki sposób można zamontować panele. Są na to trzy sposoby. Pierwszy z nich to przymocowanie do blatu i ściany specjalnych szyn, w które następnie wsuwa się szybę. Drugi sposób to mocowanie za pomocą śrub. Do tego typu montażu wykorzystuje się specjalne podkładki, które chronią szybę przed uszkodzeniem podczas występujących naprężeń. Trzeci wariant to przymocowanie szyby do ściany za pomocą dystansów (specjalnych metalowych podkładów z gumowymi uszczelkami). Tak zamontowana szyba znajduje się w niewielkim oddaleniu od ściany, co pozwala na umieszczenie za nią np. tapety czy oświetlenia.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa
* E-mail (Nie publikowany)
   Strona www (Adres strony z http://)
* Komentarz:
Przepisz kod
Porównaj