Fototapeta na szkle – świetny pomysł na dekorację wnętrz

Fototapeta na szkle – świetny pomysł na dekorację wnętrz

Fototapety były modne w latach 80 ubiegłego stulecia. Każdy marzył o pięknym widoku gór czy plaży z palmami w swoim niewielkim mieszkanku. Z upływem lat taka forma dekorowania wnętrz została zarzucona. Drugie dziesięciolecie XXI wieku przyniosło wiele zmian w aranżacji wnętrz, a jedną z nich jest powrót fototapet. Tym razem jednak pojawiają się one w nico innej odsłonie.

Nie tylko papier ale i szkło

W latach 80-tych XX wieku fototapetami nazwano obrazy i widoki nadrukowywane na papierze. Dziś poza nadrukiem na standardowych tapetach papierowych fototapety tworzone są również na płytkach lub panelach szklanych. Najczęściej wzór nanoszony jest metodą nadruku cyfrowego na szkło klejone lub hartowane, dzięki czemu obraz jest trwały a po zamontowaniu w miejscu docelowym świetnie się prezentuje. Niekiedy fototapetą szklaną nazywana jest również fototapeta papierowa naklejana na ścianę i przykrywana taflami szkła.

Gdzie można zamontować fototapety szklane?

Sposób wykorzystania fototapet szklanych w formie nadruku na panelach szklanych jest niemal nieograniczony. Szkło jest odporne na wilgoć, łatwe do czyszczenia i bardzo trwałe. Dzięki temu doskonale sprawdza się jako element zdobniczy w kuchni czy w łazience. Nieograniczone możliwości nadruku obrazów sprawiają, że panele mogą być  interesującym elementem wystroju sypialni czy salonu. Szkło z nadrukiem wykorzystuje się również w bardziej nietypowy sposób tworząc z niego ścianki działowe lub np. ściany kabin prysznicowych, gdzie doskonale się sprawdzają.

Fototapety złożone z dwóch elementów – papierowej tapety z nadrukiem i szkła zabezpieczającego prezentują się równie ciekawie jak szkło z nadrukiem cyfrowym, jednak mają ograniczenia w zastosowaniu. Choć tapeta jest zabezpieczona szklaną powierzchnią może zdarzyć się, że do papierowej warstwy dostanie się wilgoć, co prowadzi do jej uszkodzenia. Z tego powodu fototapet złożonych z dwóch warstw nie stosuje się do dekoracji wnętrz, gdzie panuje zwiększona wilgotność np. w kuchniach czy łazienkach.

Trwałość fototapety na szkle

Szklane panele z nadrukiem są bardzo odporne na wszelkie czynniki szkodliwe. Nie szkodzi im zwiększona wilgotność otoczenia ani większość zabrudzeń, które najczęściej spotykamy w naszych domach. Dodatkową zaletą jest trwałość samego nadruku cyfrowego, który mimo upływu czasu nie blaknie.

Fototapety papierowe pokryte szklanymi panelami są nieco mniej trwałe. Jak już wyżej wspomniano mogą przejąć wilgoć z powietrza lub przez ściany, na których są ułożone. Także ich kolorystyka jest znacznie mniej trwała, ponieważ pomimo warstwy szklanej nadruk na papierze z upływem czasu płowieje.

Fototapety to bardzo ciekawa forma dekorowania wnętrz. Szklane panele z nadrukiem cyfrowym świetnie prezentują się w każdym pomieszczeniu zarówno w salonie, w sypialni jak i w kuchni czy łazience. Fototapety papierowe pokryte szklanymi taflami są nieco mniej odporne dlatego najlepiej używać ich w pomieszczeniach o mniejszej wilgotności.

Zostaw odpowiedź

* Nazwa
* E-mail (Nie publikowany)
   Strona www (Adres strony z http://)
* Komentarz:
Przepisz kod
Porównaj