Panele szklane w kuchni – jak je montować?

Panele szklane w kuchni – jak je montować?

Szklane panele stają się coraz bardziej popularne i coraz częściej pojawiają się na kuchennych ścianach w naszych domach. Szkło ma wiele zalet i dlatego projektując swoje mieszkanie warto wziąć je pod uwagę. Dziś kilka słów o tym jak wygląda montaż szklanych paneli w kuchni.

Usuwanie starej glazury

W nowym mieszkaniu nie ma problemu z tym, aby zamocować szklane panele na czystej, świeżo tynkowanej ścianie. Zupełnie inaczej jest w mieszkaniach starych, które przechodzą metamorfozę. W wielu z nich na kuchennych ścianach ułożone są płytki ceramiczne. Pojawia się wiec pytanie – czy można zamontować szkło na płytkach czy lepiej je usunąć?

Zgodnie z zapewnieniami producentów szklanych paneli można je montować na dowolnych powierzchniach. Taka opcja to jednak teoria, w praktyce lepszym rozwiązaniem jest usunięcie starych płytek ze ściany. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim nie wiadomo jak mocnym klejem przyklejono glazurę. Same płytki są ciężkie, ale po dołożeniu ciężaru szklanych paneli, klej może nie wytrzymać i cała konstrukcja spadnie. Kolejnym powodem, przemawiającym za demontażem starych płytek jest ok. cm grubości kleju wraz z glazurą, który zwiększa odległość panelu od ściany. Grubość płytek zamontowanych na ścianie w połączeniu z grubością szklanej płyty sprawia, że może pojawić się problem z montażem gniazdek elektrycznych. Warto mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji o usuwaniu bądź pozostawieniu starej glazury.

Przygotowanie ściany do montażu paneli

Przed zamontowaniem szklanych paneli należy ścianę do tego przygotować. Niezależnie od tego w jaki sposób będą montowane panele, ściana musi być czysta i sucha, aby w przyszłości pod szkłem nie pojawiła się wilgoć i grzyby. Najlepiej jeśli ściana jest dokładnie umyta z zabrudzeń np. kleju od starej glazury, a w przypadku ścian w nowych mieszkaniach – otynkowana. Wyjątkiem są ściany z cegieł, które w założeniu projektanta mają stanowić dekorację pomieszczenia.

Przyklejanie szkła

Szklane panele można zamontować na kilka sposobów. Najprostszym i chyba najlepszym z nich jest przyklejenie paneli do ścian. Zaletą tej metody montażu jest to, iż między ścianą a panelem nie ma szczelin, co zapobiega brudzeniu się tylnej części szkła. Cechą wartą podkreślenia jest także fakt, iż przyklejone szkło nawet gdyby zostało uszkodzone nie odpadnie ze ściany. Jeśli decydujemy się na montaż za pomocą kleju najlepiej wybrać panele o grubości min. 4 mm. Szkło należy dostosować do swoich potrzeb. Jeśli jest układane w miejscach silnie nagrzewających się np. za kuchenką, wówczas należy wybrać szkło hartowane. Jeśli ma ono zdobić ściany w miejscach nie narażonych na wysokie temperatury, wówczas można użyć zwykłego szkła.

Przed podjęciem decyzji o przyklejeniu szklanych dekoracji trzeba pamiętać, że nie każdy panel można w ten sposób zamontować. Szkło przeźroczyste oraz bardzo jasne nie powinno być klejone, ponieważ miejsce łączenia może być widoczne z zewnątrz.

Przykręcenie szkła

Drugą metodą montażu szklanych paneli jest ich przykręcenie. Za pomocą śrub najlepiej mocować szkło bezbarwne, aczkolwiek można tę metodę wykorzystywać także  do innych rodzajów paneli. Montaż za pomocą śrub ma zarówno swoje wady jak i zalety. Jedną z takich cech jest możliwość zamontowania panelu w odległości od 1,5 do 7 cm od ściany. Z jednej strony jest to sporą wadą, gdyż za panelem zbiera się brud oraz pojawiają się nierzadko problemy z montażem gniazdek elektrycznych. Z drugiej zaś strony dzięki takiej odległości można za szkłem ukryć np. rury, albo oświetlenie.

Zanim zdecydujemy się na montaż szklanych paneli w kuchni warto dokładnie się do tego przygotować. Konieczne jest usunięcie starej glazury, oczyszczenie i przygotowanie ścian. Należy także dokładnie przemyśleć sposób mocowania, ponieważ od niego zależy nie tylko wygląd, ale także sposób użytkowania np. czyszczenie paneli.

Compare